Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

donderdag 26 januari 2017

Brazilie: Agri & food exports achieve record high in 2016

Agri & food exports achieve record high in 2016
The Dutch agri & food sector has further strengthened its leading position in the world market. In 2016, Agri & Food exports totalled almost 94 billion euros, compared to 90 billion in 2015. Agricultural products accounted for 85 billion euros and agricultural materials, knowledge and technology accounted for 9 billion: a new record. This means the agri & food sector now comprises 22% of total exports. This is shown by provisional figures from Statistics Netherlands (CBS) and Wageningen Economic Research. Minister for Agriculture Martijn van Dam announced these figures during the opening of International Green Week in Berlin, the largest international agricultural trade exhibition in the world.
Lees verder

Consultatie Due Diligence Guidance voor verantwoord ondernemen in het buitenland
Bedrijven en andere geïnteresseerden kunnen reageren op een conceptversie van due diligence-richtlijnen in een publieke consultatie van de Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). De consultatie loopt tot 9 februari 2017.
Lees verder

Geen opmerkingen: