Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

donderdag 23 maart 2017

Canada: Is Nederlands echt een 'kleine' taal?Is Nederlands echt een 'kleine' taal? - Dr. Rainier Grutman


7:30 pm, 29 maart - Minto gebouw, Carleton U. - Ottawa

Op woensdag 29 maart 2017 biedt CAANS-Ottawa een uiterst interessante avond aan.  Prof. Dr. Rainier Grutman, Hoogleraar Franse Literatuur en Vertaalwetenschap aan de Universiteit van Ottawa, zal dan een lezing geven met als titel: "Is het Nederlands echt een 'kleine' taal?". 
 
Zoals gebruikelijk zal deze voordracht plaatsvinden in de Faculty Lounge in het Minto gebouw van Carleton University. Het lokaal is op de begane grond, rechts van de ingang, en is open om 19.00 uur. De lezing begint om 19.30. 
 
Dr. Grutman zal ingaan op de houding die wij, Nederlandstaligen, aannemen ten aanzien van onze moedertaal. Je hoort nogal eens zeggen dat Nederlands eigenlijk een (te) klein taaltje is (of zou zijn) om echt te kunnen meetellen. Maar hoe meet je dat nu, de "grootte" van een taal? Met welke factoren wordt daarbij rekening gehouden? Aan de hand van een aantal criteria zal Dr. Grutman een genuanceerder beeld ophangen van de relatieve grootte van het Nederlands.
 
Dr. Grutman verstrekte de volgende informatie over zijn opleiding en huidige positie:

"Rainier Grutman studeerde Romaanse taal- en letterkunde aan de universiteiten van Namen, Leuven, Madrid en Montreal. Hij is sinds 1995 verbonden aan de Universiteit van Ottawa, waar hij als gewoon hoogleraar Franse literatuur en vertaalwetenschap doceert. Als visiting professor heeft hij bovendien lesgegeven aan universiteiten in België (Gent en Leuven), Italië (Bologna) en het Verenigd Koninkrijk (Aston). Hij is de auteur van een honderdtal wetenschappelijke bijdragen (en de editor van een dozijn boeken of themanummers van vaktijdschriften) over twee- en meertalige schrijvers en letterkundige werken. Die interesse is niet louter theoretisch. Zelf spreekt en schrijft hij vlot vijf talen, nl. (in chronologische volgorde) Nederlands, Frans, Engels, Spaans en Italiaans… en als geboren en getogen Limburger heeft hij ook geen ondertitels nodig bij het Duits!"
 
Wij hopen u te mogen verwelkomen op 29 maart.
Het bestuur van CAANS-Ottawa

In de agenda: 15 Mei

Maak alvast een notitie in uw agenda dat de volgende CAANS lezing zal plaats vinden op 15 mei a.s., wanneer de bekende Vlaamse auteur Erik Vlaminck zal spreken over zijn boek "Brandlucht".  Vlaminck gaat een tour maken door Canada en is gesponsored door het Vlaamse Fonds voor de Letteren en de Nederlandse Taalunie.  Medio april zult u een meer uitgebreide aankondiging over zijn lezing van ons ontvangen. U kunt ook naar de CAANS website kijken of bezoek de CAANS-Ottawa website

 

A Theatrical Concert Experience: The Ottawa Baroque Consort presents The Cloth Merchant


7:30 pm, March 25, Glebe St. James, United Church (650 Lyon St. S
Join Ottawa's premier Baroque orchestra as they tell the tale of real-life 17th century Dutch businessman-turned-scientist Antonie van Leeuwenhoek. His discoveries led to his legacy as the "father of microbiology." How much of our modern knowledge can be attributed to this little-known Dutch cloth merchant?

The orchestra will perform an all-Dutch musical program, complemented by the skill of acclaimed Ottawa actor Pierre Brault. The Cloth Merchant is written and programmed by codirectors Jacinthe Gauthier-Hudon and Olivier Henchiri.

The Cloth Merchant will run for one night only! March 25, 2017 @ 7:30 p.m. at Glebe St. James United Church (650 Lyon St. S). Tickets can be purchased online or at the door. Adults $25, Students $15, FREE for those 16 and under.

About The Ottawa Baroque Consort

The Ottawa Baroque Consort is a full-sized, not-for-profit orchestra. As a period ensemble, they perform on instruments that are made in the same style as and using methods true to the Baroque era - which ranged from about 1600-1750 C.E. Under the leadership of artistic director Olivier Henchiri, the group has been helping history come alive in Ottawa since 2005.

For more information, you can learn more on our website. Or, feel free to reach out to Jacquie Surges, our event contact.
Jacquie Surges
info@ ottawabaroque. ca
Communications Manager
613-853-5892Nederlandse Heren Curling Team komt naar Canada!

(English follows)
 

Het Nederlandse Heren Curling Team levert mooie prestaties. Afgelopen november werd het team eerste bij de Europese Kampioenschappen voor B landen in Glasgow, Schotland. Daarmee promoveren ze naar de A Divisie. Maar nog belangrijker, daarmee mochten zij een best-of- three challenge spelen tegen de nummer 8 in de A Divisie om een plaats op de Wereld Kampioenschappen af te dwingen en dat is gelukt! Zij gaan van 1 – 9 april dus in Edmonton medoen aan de WK Curling.
 
Het team, bestaande uit Jaap van Dorp, Wouter Gösgens, Laurens Hoekman, Carlo Glasbergen en Alexander Magan, staat onder leiding van een Canadese coach. Shari Leibbrandt komt uit Canada, maar woont in Nederland en is met een Nederlander getrouwd. Zij heeft dit team al een aantal jaren onder haar hoede. In een land waar curling maar door zo'n 150 mensen wordt beoefend is het een hele prestatie dat we een team hebben dat op wereld niveau kan presteren.
 
Met het behalen van de WK heeft het team zich ook automatisch geplaatst voor het Olympisch Kwalificatie Toernooi in december. Wie weet kunnen ze zich dan ook nog kwalificeren voor de Olympische Spelen volgend jaar.
 
Dutch Men's Curling Team is coming to Canada!
 
Last November in Glasgow, Scotland, the Dutch Men's Curling Team won the B Division of the European Championships, which not only allows them to play in the A Division next November, but more importantly, gave them the right to challenge the number 8 of the A Division for a place at the World Championships in Edmonton from April 1 – 9. And they won the best-of-three challenge against the Austrian team!
 
The Dutch team, consisting of Jaap van Dorp, Wouter Gösgens, Laurens Hoekman, Carlo Glasbergen and Alexander Magan, is coached by a Canadian. Shari Leibbrandt is married to a Dutchman and lives in Holland. She has been working with this team for several years now and they are very ambitious. It is quite something to have a team performing at World Championship level for a country with approximately 150 curlers!
 
By qualifying for the Worlds the team also automatically qualified for the Olympic Qualification Tournament that will be played in December and who knows, they may also be going to the Olympics next year.

We hope all the Dutch in Canada will be supporting the team.
More info: trans.edit@ planet .nl
Handy websites:

De Postbode

Dutch Embassy and the Consulates in Canada

CAANS Ottawa: Canadian Association for the Advancement of Netherlandic Studies

Double Dutch: het Nederlandstalige radio prgramma voor vroege vogels

Fietsen in Ottawa en omgeving
De Postbode is an informal newsletter for the Dutch community mostly in Ottawa and Eastern Canada.
Copyright © 2017 Dutch in Ottawa, All rights reserved.
 
Dutch in Ottawa
28 Sutton Place
Ottawa, On K2E 5G3
Canada