Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

dinsdag 25 juli 2017

Japan: JNSK: Visit to Bruegel's "The Tower of Babel" Sat Sept 16 2017

JNSK: Visit to Bruegel's "The Tower of Babel" Sat Sept 16 2017

Visit to Collection of Museum Boijmans Van Beuningen Bruegel's "The Tower of Babel
"The Tower of Babel" by Bruegel, a master painter, returned to Japan from the Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam, Netherlands for the first time in 24 years. Hieronymus Bosch's two oil paintings, which depict a fantastic world with his unique realist approach, are on display for the first time in Japan. Furthermore, about 90 artistic works including other paintings and sculptures are also on offer.

Lees verder

Geen opmerkingen:

Aanmelden nieuwsbrief

Probeer nu 3 weken gratis de nieuwsbrief uit.