Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

dinsdag 3 oktober 2017

eNews Dutch School of SoCal - LA Galaxy fundraiser
Dutch School eNews
 Fundraiser with LA Galaxy Edition(English translation are in Italics below each section)

Na een fijne zomer en voor een aantal ouders en leerlingen een vakantie in Nederland zijn we weer begonnen met de Nederlandse school. We hebben er zin in! En het schooljaar begint mooi met een fantastische Fundraiser met LA Galaxy...
 
***
After a long and relaxing summer, and for some of us a wonderful trip to the Netherlands, we are ready for another great year at the Dutch school! We are really looking forward to it! ...and what better way to start than by attending a Fundraiser with the LA Galaxy?

Come and join us!

 
Hierbij een uitnodiging voor de FUNDRAISER van de Dutch School of SoCal georganiseerd met LA Galaxy. Voor elk verkocht kaartje geeft LA Galaxy de Nederlandse school een $5 donatie! Ook krijgen de eerste 90 personen een prachtige LA Galaxy sjaal. De wedstrijd LA Galaxy- Minnesota United is op zondag 15 oktober om half 5. Omdat het de laatste wedstrijd is wordt het een groot festijn! We zijn al met 50 personen die via de Dutch School komen!

De Dutch School of SoCal is een non profit organisatie die Nederlands taal- en cultuuronderwijs verzorgt voor kinderen van 3-12 jaar. Ons doel is om aan zoveel mogelijk kinderen Nederlandse les te geven zodat ze tweetalig worden. Deze fundraiser is bedoeld voor de aanschaf van extra lesmateriaal dat we zo hard nodig hebben.

Belangrijk: 
- Kaartjes kosten $35 per persoon.
- De beste manier om de kaartjes te kopen is om Brett Schreiber van LA Galaxy zelf te bellen via het directe nummer 310.630.2220 (van maandag t/m vrijdag). Hij kan dan namelijk de reserveringskosten "waiven" en de beste plaatsen uitzoeken. Je kunt de kaartjes ook via de volgende link reserveren: lagalaxy.com/tickets/dutchschool of via email: bschreiber@lagalaxy.com.
- De eerste 90 personen die kaartjes kopen krijgen een prachtige SJAAL gratis! Deze sjaals hebben een verkoopwaarde van $25. Bovendien zijn ze persoonlijk ondertekend door Pele van Anholt, Nederlandse speler van LA Galaxy. Zie voorbeeld op de flyer.
 
Mocht je niet kunnen komen, maar wel graag een bijdrage willen geven aan onze fundraiser, dan kan dat via de donatiepagina op onze website http://www.dutchschoolla.org/donaties/donaties.

Bedankt voor het helpen van de Nederlandse school.
We hebben er zin in! Hopelijk tot gauw.

 
***
We would like to invite everyone to this amazing FUNDRAISER of the Dutch School of SoCal together with LA Galaxy. Please join us at their  last game of the season: LA Galaxy against Minnesota United on Sunday, October 15th at 4:30 pm. Because it's the last game of the season it will be both festive and fun! Over 50 people have already signed up to come cheer with the Dutch School!

For each ticket purchased through this offer, the LA Galaxy will donate $5 to the school. As a non-profit organization from the Netherlands, our goal is to both teach the language and share our culture with as many children as possible. This fundraiser helps us in that goal by raising money for a much needed curriculum and teaching materials! 

So join us on October 15th! Some important info:
 
- Tickets are $35 each.
- Through this special offer, they will waive the booking fees and get you the seats in our designated section. The best way to buy tickets is from our contact, Brett Schreiber of LA Galaxy. The number to call is 310-630-2220 and let him know your are with the Dutch school. 
- If you prefer, you can also buy tickets via: www.lagalaxy.com/tickets/dutchschool or by contacting Brett via email: bschreiber@lagalaxy.com.
- The first 90 people to buy tickets will get a beautiful LA Galaxy scarf as well! They have a retail value of $25 and were personally signed by Pele van Anholt, Dutch player at Galaxy, for the Dutch School!
- Before the game, we plan to meet up at a local bar near the stadium to have a drink.
 
If you cannot join us on October 15th, but would still like to help with the fundraiser, consider making a donation directly on our website at: http://en.dutchschoolla.org/donations/donations.
 
Thank you for supporting our Dutch school. 

We will have a great time!

 

Sinterklaasfeest

Ons jaarlijkse Sinterklaasfeest komt er weer aan. Het is op zondag 3 december in Fullerton vanaf een uur of half 11. De uitnodiging zult u in november via deze eNewsletter ontvangen.  Ook in San Diego is een groot Sinterklaasfeest op zaterdag 2 december rond half 11 op onze Nederlandse school in La Jolla. Mocht u voor het feest in San Diego een uitnodiging willen ontvangen, stuur dan graag een email naar lligthart@dutchschoolsocal.org
Mocht u raflle of silent auction items hebben voor ons stuur ons dan ook graag een email. 
***
Our annual Sinterklaas (Saint Nicholas) celebration is fast approaching. It will take place on Sunday, the 3rd of December at the Fullerton community center. In our November eNewsletter we will include more details and an invitation. For our San Diego community, the Sinterklaas celebration will take place at the Dutch School location in La Jolla. It will be on Saturday the 2nd of December and start at 10.30 am. For additional information, invitations, or if you have any questions, please send an email to lligthart@dutchschoolsocal.org. We will be collecting raffle and silent auction items over the next month as well, so if you have any items you would like to donate, please let us know as well.

Help the school via Amazon Smile


Peutergroep / Toddler group

We hebben nu peutergroepen op alle drie de scholen: North Hollywood, Orange County en San Diego. Klik hier om er meer over te lezen.
***
We have now also added beginning toddler classes at all three Dutch schools, North Hollywood, Orange County and San Diego. Click here to read more about it.

Leerkrachten gezocht / Job openings


We zijn altijd op zoek naar nieuwe leerkrachten en assistenten. Zie onze vacatures.
***
We are always looking for qualified teachers and in-class assistants. If you have Dutch teaching experience or know someone who does, please refer them to us. Click here to read about our job openings.

Nederlandse evenementen/ Upcoming Dutch Cultural Events

 • NAF SOCAL: AN EVENING OF NETWORKING
  Los Angeles, Wednesday, October 18, 2017
 • NAS LEIDENS ONTZET
  Woodland Hills, Sunday, October 22, 2017
 • NAF-SOCAL DUTCH-AMERICAN HERITAGE DAY GALA DINNER & DANCE
  Los Angeles, Thursday, November 16, 2017
 • DUTCH SCHOOL SINTERKLAAS PARTY (SAN DIEGO)
  Nederlandse school in La Jolla, Saturday, December 2, 2017
 • DUTCH SCHOOL SINTERKLAAS PARTY (OC & LA)
  Fullerton, Sunday, December 3, 2017
 • NAS SINTERKLAAS PARTY
  Agoura Hilla, Sunday, December 10, 2017
 • NAS NEW YEAR'S RECEPTION
  Location TBD Sunday, January 14, 2018
 • VAN TILBURG LECTURE
  UCLA Thursday, February 15, 2018
 • KONINGSDAG / KING'S DAY
  Long Beach, April 29, 2018
 • THE HOLLAND FESTIVAL
  Long Beach, May 27, 2018

Eerste dag van school / First day of school
De school is weer begonnen op 9 september. Zoals u kunt zien hebben ook ouders een gezellig tijd terwijl de kinderen leren!
***
The first day of school was September 9th. As you can see the parents had a good time at the school as well.

Subsidie is Vervallen / Funding Subsidy Ends

 
De subsidie van de Nederlandse overheid voor de Nederlandse scholen in het buitenland is eind 2016 komen te vervallen. Indien u mogelijkheden ziet (donaties, fundraising, sponsoring) om ons te helpen, neem dan graag contact op met sponsorships@dutchschoolsocal. org

Wij hebben uw hulp nodig voor de aanschaf van extra lesmateriaal en nieuwe lesmethodes. Hieronder een donatie link: http://www.dutchschoolla.org/donaties/donaties

***
 
While we have enjoyed government funding for many years to support the school, it unfortunately ended in 2016. Because of this, we need to raise funds to support the school today and into the future. This is why our fundraising events, donations and sponsorships are so important.
 
It is said that culture is passed on through language. This is why we strongly believe that teaching the Dutch language to our children is so important. But we need your help to continue doing this important work. Please visit our donations and sponsorship pages on our website. Every little bit helps. Here is the link: http://en.dutchschoolla.org/donations/donations

 
DONATE
Dank voor uw steun / Thank you for your support! 
Copyright © 2015 | Dutch School of Southern California | All rights reserved.

Our mailing address is:
Dutch School of Southern California
PO Box 396
Orange, CA 92856-6396
Email: info@dutchschoolsocal.org