Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

dinsdag 14 november 2017

Ons Oranje! Hans Jorritsma vertrekt na 21 jaar aan de zijlijn bij Oranje

Hans Jorritsma vertrekt na 21 jaar aan de zijlijn bij Oranje
Hans Jorritsma (68) gaf als teammanager bij Oranje hoogstzelden interviews, sprak in ieder geval nooit in het openbaar over zijn werk en vertrekt nu, dinsdag 14 november, na Roemenië-Nederland, het liefst geruisloos bij de bond. Zoals hij kwam, wil hij vertrekken. In stilte. Er past de KNVB niettemin weinig anders dan veel respect en dankbaarheid te tonen voor wat de teammanager binnen de staf van het Nederlands elftal tot stand heeft gebracht. En hoewel de 'pensionado' die waardering het liefst in klein comité ondergaat, is een saluut juist hier wel op zijn plaats. Alles in dienst van het team, het team dat in feite de totale ambiance binnen de KNVB beïnvloedt, zo niet volledig bepaalt Een moment om stil te staan bij 21 jaren van dienstbaarheid aan het collectief Oranje. Want zo keek Jorritsma naar zijn werk. "Alles in dienst van het team, het team dat in feite de totale ambiance binnen de KNVB beïnvloedt, zo niet volledig bepaalt", zei hij daar in 2004 eens over. 1996 Jorritsma kwam in december 1996 in dienst bij de KNVB, als teammanager. Niet precies op het beste moment. Of wel. Het is maar net hoe je daar naar kijkt. Oranje had eerder in de lente van dat jaar een slecht EK gespeeld in Engeland. Ook achter de schermen was er destijds rumoer bij het nationale elftal. Er zou tweespalt geweest zijn binnen de spelersgroep. Het collectief rammelde rumoerig. De toenmalig bondscoach Guus Hiddink besloot de staf van zijn team daarom verder te professionaliseren. De kwalificatie voor het WK van 1998 was weliswaar voortvarend begonnen met grote overwinningen op Wales (2x) en België, maar er was meer nodig, vond Hiddink. Hans Jorritsma en Guus Hiddink werkten twee periodes samen bij het Nederlands elftal. Professionalisering "Je moest verder kijken dan je goede uitslagen alleen. Ik vond Hans Jorritsma een logische man voor de toen nog niet professioneel ingevulde positie van teammanager. Sowieso een man om Team Oranje überhaupt te professionaliseren", zei Hiddink daar deze week over. "Het aantrekken van een niet-voetbalman was destijds not done." Jorritsma regelde de logistiek van Oranje perfect en bracht ook op zijn specifieke positie het topsportgevoel binnen "Maar ik vond toen al dat je in het voetbal ook naar andere sporten moest kijken. Ik kreeg daarbij de noodzakelijke steun van de bestuurders Arie van Eijden en Peter Vogelzang, wat het makkelijker maakte om ineens een hockeyer binnen te halen. Hij was de juiste man op de juiste plaats. Jorritsma regelde de logistiek van Oranje perfect en bracht ook op zijn specifieke positie het topsportgevoel binnen.'' Hockey Toen Jorritsma bij de KNVB binnen kwam, was hij vooral een fenomeen in het hockey. Als bondscoach werd hij wereldkampioen met Nederland en Pakistan, als speler bereikte hij de absolute top. Maar hij vestigde bij het grote publiek de meeste aandacht op zich door als international de zilveren medaille te weigeren uit handen van de Argentijns dictator Jorge Videla. Dat werd in 1978 niet door iedereen gewaardeerd in Nederland. Jorritsma deed het. Moreel gezien stond hij met die daad aan de goede kant. Nog steeds. Maar dat maakte hem niet uit. Hij hield er, geschreven vlak voor het Nederlands voetbalelftal naar Argentinië afreisde voor het WK voetbal, in het weekblad Vrij Nederland een prachtig dagboek over bij. Waarom Hans Jorritsma de zilveren WK-medaille van Videla niet wildeHet dagboek is via deze link nog steeds te lezen. Topsporter in al zijn vezels Het historisch document biedt een interessante kijk op een groot sportevenement in een land met een misdadig regime. En hoe een jonge sporter daarmee om gaat. Het geeft ook bloot hoe de jonge hockeyer Jorritsma in elkaar stak; dapper en kritisch, oog voor alles, topsporter in al zijn vezels. Sommigen vonden hem opstandig. "Ik heb altijd een soort opstandigheid met me meegedragen. Dat kan soms lastig zijn", zei hij daarover in een van zijn spaarzame interviews, in de zomer van 2006 in De Volkskrant. Hij was tien jaar bij de KNVB in dienst. Hans Jorritsma tijdens het WK van 2014. Opstandigheid Die opstandigheid is er nog steeds. Kwam niet te dicht in de buurt van het Nederlands elftal of je kreeg met hem te maken. Hij bewaakte het kasteel met grote toewijding. Een extreme betrokkenheid die hem bij al 'zijn' bondscoaches en zeker bij alle internationals geliefd maakte. Niet vanwege klef gedoe, wel door zijn professionaliteit. Het Nederlands elftal is geen speeltuin. Vond hij. Daar en er direct omheen moest alles kloppen, tot op de vierkante millimeter. Ik ben aangenomen om de bondscoach optimaal te laten functioneren En dat dat klopte, daarvoor zorgde Jorritsma. Trainingsvelden, hotels, luchthavens, touringcars, keukens, stadions, kleedkamers, hij proefde ze allemaal. Pas als hij wist dat het goed was, adviseerde hij de bondscoach en de directie van de KNVB. Het paste in het beeld dat hij van zijn eigen taak had. "Ik ben aangenomen om de bondscoach optimaal te laten functioneren", zei hij daar eens over. NOC*NSF Als hockeyman volgde hij in de praktijk een ideale opleiding voor de baan die Hiddink hem aanbood. Jorritsma was eerder gevraagd door sportkoepel NOC*NSF om bondscoaches te begeleiden op weg naar de Olympische Spelen in Atlanta in 1996. Dat leverde een behoorlijke lading aan medailles op. Toen hem in de Volkskrant gevraagd werd in hoeverre dat ook zijn verdienste was, zei hij: "Mwah. Misschien wel, hoewel het lastig te zeggen is in hoeverre je daar een aandeel in hebt. Ik heb me beziggehouden met het logistieke traject. Het Olympisch dorp, de huisvesting, ervoor zorgen dat de coaches en de sporters het daar optimaal naar hun zin hadden." Jorritsma was erbij op eindtoernooien en zorgde er vooraf voor dat het werkklimaat goed zou zijn. Verband In de 21 jaar daarna heeft hij het voor de KNVB precies zo gedaan. Jorritsma is zelf de laatste om een verband te leggen tussen zijn inbreng en de vierde plaats op het WK van 1998, de tweede plaats op het WK van 2010 en de derde plaats op het WK van 2014. Hij was erbij en zorgde er vooraf voor dat het werkklimaat goed zou zijn. Net als bij al die overige EK-interlands, kwalificatiewedstrijden en vriendschappelijke duels. Er kwamen pieken en dalen voorbij, maar de basisvoorwaarden waren altijd van Champions League-niveau. Daarvoor zorgde Jorritsma onder de faciliterende vleugels van de KNVB. En wat hij nu gaat doen? Hij voelt zich nog niet toe aan een pensioen. Lang geleden zei hij eens 'ooit' nog bondscoach van de Indiase hockeyers te willen zijn. Maar toen hij dat zei, had hij nog niet serieus aan het voetbal geroken en stond hij nog midden in zijn eerste liefde, het hockey. Niet duidelijk is nu of hij gaat rusten of ergens weer doorgaat. Wat het ook zal zijn: de KNVB wenst hem na een prachtig dienstverband bij het Nederlands elftal alle succes bij wat hij ook nog onderneemt. Hij was en is een uitmuntende teammanager. Vraag het al 'zijn' aanvoerders; van Frank de Boer tot en met Ron Vlaar, het antwoord zal eensgezind zijn. 'Een topmanager'. Bondscoaches VanTotBondscoach18 januari 199511 juli 1998Guus Hiddink10 oktober 199829 juni 2000Frank Rijkaard2 september 200030 november 2001Louis van Gaal13 februari 200230 juni 2004Dick Advocaat18 augustus 200421 juni 2008Marco van Basten / John van 't Schip20 augustus 200817 juni 2012Bert van Marwijk15 augustus 201231 juli 2014Louis van Gaal1 augustus 20141 juli 2015Guus Hiddink1 juli 201527 maart 2017Danny Blind4 juni 20171 december 2017Dick Advocaat Interim-bondscoachDuelsJan Rab1Fred Grim3 Aanvoerders AanvoerderInterlandsFrank de Boer71Edwin van der Sar36Giovanni van Bronckhorst33Robin van Persie25Arjen Robben24Rafael van der Vaart20Wesley Sneijder20Mark van Bommel16Philip Cocu16Kevin Strootman12Edgar Davids12Daley Blind8John Heitinga8Dirk Kuijt4Jeffrey Bruma3Wim Jonk3Stefan de Vrij2Aron Winter2Ron Vlaar1Denny Landzaat1Jaap Stam1Klaas-Jan Huntelaar1Pierre van Hooijdonk1  
Lees verder

Oranje begint interlandjaar 2018 tegen Engeland
Het Nederlands elftal oefent vrijdag 23 maart tegen Engeland. Het duel, dat vanaf 20.45 uur plaatsvindt in de Amsterdam ArenA, is de 'return' van de vriendschappelijke ontmoeting in maart 2016. Oranje won het treffen op Wembley destijds met 2-1. Jamie Vardy maakte de 1-0, terwijl Vincent Janssen en Luciano Narsingh voor Nederland scoorden. De laatste keer dat Oranje in WK-ganger Engeland zijn meerdere moest erkennen is ruim twintig jaar geleden. Tijdens het EK 1996 wonnen de Three Lions op eigen bodem met 4-1. Daarna ontmoetten de ploegen elkaar nog zevenmaal op vriendschappelijke basis. In 2001, 2012 en 2016 trok Nederland aan het langste eind en de overige vier duels (2002, 2005, 2006 en 2009) eindigden in een gelijkspel. Vincent Janssen scoorde voor Oranje tijdens het laatste treffen met Engeland in maart 2016. Ook tegen Spanje Vier dagen na het treffen met Engeland, dinsdag 27 maart, staat bovendien een vriendschappelijke wedstrijd in en tegen Spanje geprogrammeerd. De locatie en kick-off van deze ontmoeting wordt later bekendgemaakt. Kaartverkoop Vanaf woensdag 22 november, 12.00 uur kunnen Oranje ClubCardhouders kaarten in de voorverkoop aanschaffen via de officiële online ticketshop van de KNVB. De vrije verkoop start twee dagen later, vrijdag 24 november om 12.00 uur. De snelle beslissers worden beloond met een early bird-korting; voor het tweede kaartje hoeft slechts de helft te worden betaald. De prijzen voor tickets variëren van 18 tot 55 euro.
Lees verder

Oranje sluit 2017 af met overwinning op Roemenië
Het Nederlands elftal heeft het voetbaljaar 2017 afgesloten met een overwinning. In Boekarest werd Roemenië met 0-3 verslagen. Doelpunten waren er in de tweede helft van Memphis, Ryan Babel en Luuk de Jong. Afgezien van de punten voor de FIFA-ranking, stond er voor Dick Advocaat nóg iets op het spel. Bij een overwinning op Roemenië zou Advocaat de meest succesvolle bondscoach ooit zijn, met 37 overwinningen als keuzeheer van het Nederlands elftal. In vergelijking met het oefenduel van afgelopen donderdag in Aberdeen, waar Schotland met 1-0 werd verslagen, was het duel in Boekarest een stuk aantrekkelijker om te zien. Het treffen kenmerkte zich door meer opwindende momenten en meer strijd bij beide partijen. Hoofdrol Aan de kant van Oranje speelde Memphis voor rust een hoofdrol. De aanvaller van Olympique Lyon was betrokken bij zo ongeveer alle gevaarlijke momenten van Nederland. Zo profiteerde Davy Pröpper na een kwartier spelen van zijn voorzet, maar keerde de Roemeense doelman Pantilimon het schot van de middenvelder. Vlak voor het einde van de eerste helft legde Memphis de bal met succes op het hoofd van Ryan Babel, maar laatstgenoemde stond in buitenspelpositie. Zodoende geen doelpunten in de eerste helft. Geen verrassing Het was dan ook geen verrassing dat juist hij – Memphis dus – vlak na rust de score opende. Steven Berghuis zette voor, Memphis kopte bij de tweede paal raak. Zijn 8e interlanddoelpunt was een feit. Tien minuten later gevolgd door doelpunt nummer 2. Berghuis genoot en profiteerde van de geboden ruimte en Babel de gelegenheid om te scoren.   In de laatste twintig minuten gingen de Roemenen op jacht naar eerherstel. Het zette aan, was een aantal keer gevaarlijk, maar de defensie van Oranje brak niet. Juist in die fase kopte invaller Luuk de Jong de 0-3 binnen, na opnieuw een voorzet van Berghuis. Na drie assists werd de Feyenoorder in de slotfase vervangen door debutant Donny van de Beek. Record Zodoende pakte Advocaat op de valreep het record af van Bob Glendenning als bondscoach met de meeste overwinningen: 37, in 62 interlands. Voor Oranje zit 2017 na de dubbele oefenzege van de afgelopen dagen op. Eind maart komt het Nederlands elftal weer bij elkaar, dan voor oefenduels met Engeland (thuis) en Spanje (uit).   Statistieken Wedstrijd Roemenië-Nederland 0-3 (0-0). Scorverloop: 47. Memphis 0-1, 57. Babel 0-2, 81. De Jong 0-3. Opstelling Nederland: Cillessen; Veltman, Van Dijk, De Ligt, Aké, Blind (87. Promes), Pröpper (62. Van Ginkel), Strootman (78. Vilhena), Memphis (62. Sneijder), Babel (62. De Jong), Berghuis (83. Van de Beek).   
Lees verder