Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

donderdag 9 november 2017

VBNGBk: Message to EU citizens living in the UK

Message to EU citizens living in the UK
As I travel to Brussels today, I know that many people will be looking to us – the leaders of the 28 nations in the European Union – to demonstrate we are putting people first. I have been clear throughout this process that citizens' rights are my first priority. And I know my fellow leaders […]
Lees verder

50PLUS komt op voor spaarzame huiseigenaren, AOW-leeftijd en koopkracht
Bij de tweede termijn van de algemene politieke beschouwingen zei Henk Krol dat het onwenselijk is om spaarzame Nederlandse huiseigenaren te laten opdraaien voor een groots cadeau aan buitenlandse beleggers en multinationals. Krol constateerde ook dat de koopkrachtontwikkeling tussen mensen die werken en niet (kunnen) werken nog steeds onevenwichtig is. De plannen van het nieuwe […]
Lees verder

Update on Settled Status
Today, the Government has set out further details of how the new settled status scheme for EU citizens and their family members will operate as the UK leaves the EU. In a technical document sent to the European Commission as part of the negotiations, the Government reiterates how the new system will be streamlined, low-cost and […]
Lees verder