Een leuk verhaal, nieuws of activiteit? Mail het naar redactie at denederlandsevereniging .nl

dinsdag 12 juni 2018

Nieuw Zeeland: Van de President October 2016

Van de President October 2016
Spring is in the air. We want to get stuck into our gardens and do spring cleaning in our houses. We are waking up from our winter sleep. Our deck, at the back of Holland House, has had a good … Continued
Lees verder

Van de President – November 2016
Op 1 oktober was ik op de begrafenis van Saisului (Lui) Dijkstra in de Mangere Presbyterian Church, 254 Kirkbride Road. De kerk was vol met een sterke vertegenwoordiging van de Samoaanse kant van de familie en kerkleden. Ook de Nederlanders … Continued
Lees verder

ANCM Report
  Ineke and Berry Knuvers and I have just returned from the ANCM (Annual National Council Meeting) meeting in Wellington on 15th October. We celebrated 50 years of the Federation of New Zealand Netherlands Societies Inc. in New Zealand. Every … Continued
Lees verder

Van de President March 2017
De tijd vliegt. Het is alweer Maart. De laatste maand van het financiële jaar. Membership Renewals zijn weer op voor vernieuwing. Nu is het de tijd om vrienden en familieleden uit te nodigen om lid te worden van de Dutch … Continued
Lees verder

Twilight at 'Gibbs Sculpture Farm'
  Fundraiser for: 'Oranjehof'– The Dutch Connection Museum in Foxton (www.dutchconnection.org.nz) Have you always wanted to visit Gibbs Farm, an hour's drive north of Auckland, but found it's all booked out for the few times a year that this unique … Continued
Lees verder

Annual General Meeting July 2017
Our AGM this year will be on the 2nd of July 2017 at 2pm in Holland House, 123 Rockfield Road, Penrose. Nominations for committee members are now open. These have to be in the hand of the secretary not later … Continued
Lees verder

Van de President June 2017
I am getting excited about our Dutch Society here in Auckland. I feel rejuvenated, I see a better future since the "Nederlandse School" moved into Holland House. I see growth in the "Nederlandse Speelgroep" which now will meet twice per … Continued
Lees verder

Van de President September 2017
We schieten al aardig op naar de Kerst. Het eerste half jaar is voorbij en het tweede half jaar is al weer aardig op weg. Deze maand hebben wij de gewoonlijke aktiviteiten en daarbij the Annual National Committee Meeting (ANCM) … Continued
Lees verder

Sinterklaas Party 2017
The Holland House Sinterklaas party this year will be on Saturday 2nd December starting from 11am at Holland House. The price per child is $10 for members of the Auckland Dutch Club or $15 for non-members. This includes lunch, goodie … Continued
Lees verder