Doorgaan naar hoofdcontent

NFF: BoostNL Selectie 2019: The Station

BoostNL Selectie 2019: The Station
"This story has very personal resonance for me as a Yemeni woman who has experienced the war in Yemen and the way society has been fractured because of the civil war, because of people justifying the fighting, justifying their positions in the war and not realising their own responsibilities in keeping the war going," stresses […] Het bericht BoostNL Selectie 2019: The Station verscheen...
Lees verder

BoostNL Selectie 2019: Figures in the Urban Landscape
Ekaterina Selenkina's debut fiction feature promises to be a meditative reflection on the Russian capital, at the same time focussing on the evolving modus operandi among pushers of illegal drugs. The film focusses on dealer Denis who hides illicit packages in discreet but identifiable locations and then sends pictures of these hidden spots to his […] Het bericht BoostNL Selectie 2019:...
Lees verder

In Memoriam Floris Vos
Op 28 september jl. is production designer Floris Vos na een kort ziekbed overleden. Floris Vos werd 55 jaar oud. Door zijn vaste team wordt Floris geroemd om zijn scherpe en unieke geest, eigenzinnigheid, meesterschap in kleurencombinaties en trouw aan zijn mensen: 'Nederland is zijn beste Production Designer kwijt en Floris zal door heel veel […] Het bericht In Memoriam Floris Vos...
Lees verder