Doorgaan naar hoofdcontent

NFF: BoostNL Selectie 2019: The Great Orator

BoostNL Selectie 2019: The Great Orator
The AI-driven VR project The Great Orator by Netherlands-based interactive illustrator Daniel Ernst is audacious, ambitious and high concept. Produced by Submarine Channel, who brought it to the Venice Gap Financing Market to raise both its finance and its international profile, the log-line reads how "a hysterical dictator madly spews his uninterrupted flow of absurdities […] Het bericht...
Lees verder

Stories & Beyond 2019
Writers and projects were once again in the frame during the HFM Stories and Beyond session as the core European industries of The Netherlands, Belgium, Germany and  the UK sought ways to radically boost the impact of a selection of screenplays. UK producer Yaw Basoah was in Amsterdam to discuss an adaptation of The Two […] Het bericht Stories & Beyond 2019 verscheen eerst op...
Lees verder

Interview met Karen Lancel & Hermen Maat van KISSING DATA SYMPHONY
Twee zoenende mensen – daar sta je als voorbijganger of toeschouwer meestal niet met je lip bovenop. Maar dat is nu juist wél de bedoeling van de Kissing Data Symphony van Karen Lancel & Hermen Maat. Dat vertaalt analoge liefkozingen naar diverse soorten data. Zo wordt die ene kus een gemeenschappelijk gedeelde ervaring.  Van alle interactieve werken […] Het bericht Interview met...
Lees verder