Doorgaan naar hoofdcontent

Assessment of the current SARS-CoV-2 epidemiological situation in the EU/EEA, projections for the end-of-year festive...

Assessment of the current SARS-CoV-2 epidemiological situation in the EU/EEA, projections for the end-of-year festive season and strategies for response, 17th update
This Rapid Risk Assessment assesses the risk posed by the circulation of the Delta variant of SARS-CoV-2 between 1 December 2021 to 31 January 2022, based on modelling scenarios and projected levels of vaccination coverage.


Video: Statement by Dr. Andrea Ammon
Modelling scenarios run by ECDC indicate that the potential burden of disease in the EU/EEA from the Delta variant will be very high in December and January, unless public health measures are applied now in combination with continued efforts to increase vaccine uptake in the total...


Koningin Máxima brengt werkbezoek in het kader van laagdrempelige mentale hulp voor jongeren in de wijk
Hare Majesteit Koningin Máxima heeft woensdagmiddag 24 november een werkbezoek gebracht in het kader van de mentale gezondheid van jongeren. Centraal stonden diverse laagdrempelige initiatieven voor en door jongeren om hen meer te laten praten over en te werken aan hun mentale gezondheid. Deze...


Actueel nieuws in jouw mailbox ontvangen?
Direct het hele artikel lezen? Meld je aan voor de nieuwsbrief.