Doorgaan naar hoofdcontent

Unraveling the Charge‐Carrier Dynamics from the Femtosecond to the Microsecond Time Scale in Double‐Cable Polyme...

de Duurzame Wereld
Unraveling the Charge‐Carrier Dynamics from the Femtosecond to the Microsecond Time Scale in Double‐Cable Polymer...
Unraveling the Charge‐Carrier Dynamics from the Femtosecond to the Microsecond Time Scale in Double‐Cable Polymer‐Based Single‐Component Organic Solar Cells Advanced Energy Materials, EarlyView. A Stable, Low Permeable TEMPO Catholyte for Aqueous Total Organic Redox Flow Batteries Advanced Energy Materials, EarlyView.
Lees verder

Rational Design and Synthesis of Nickel Niobium Oxide with High‐Rate Capability and Cycling Stability in a Wide Tem...
Rational Design and Synthesis of Nickel Niobium Oxide with High‐Rate Capability and Cycling Stability in a Wide Temperature Range Advanced Energy Materials, EarlyView. Geesinknorba and Hyzon Motors join to deliver Hydrogen-Powered RCVs Hyzon Motors signs exclusive supply contract for hydrogen-powered electric trucks
Lees verder

A Stable, Low Permeable TEMPO Catholyte for Aqueous Total Organic Redox Flow Batteries
A Stable, Low Permeable TEMPO Catholyte for Aqueous Total Organic Redox Flow Batteries Advanced Energy Materials, EarlyView.       Geesinknorba and Hyzon Motors join to deliver Hydrogen-Powered RCVs Hyzon Motors signs exclusive supply contract for hydrogen-powered electric trucks with leading European waste
Lees verder

In Amsterdam, a community of floating homes shows the world how to live alongside nature
In Amsterdam, a community of floating homes shows the world how to live alongside nature Een uitgebreid artikel over Schoonschip in de Washington Post-serie Climate Visionaries: 'Climate Visionaries highlights brilliant people around the world who are working to find climate solutions'. Journalist Shira Rubin bezocht onze wijk in oktober '21 en
Lees verder

Nieuwsbrief december 2021
Nieuwsbrief december 2021 In deze nieuwsbrief nieuwe fietsroutes, vacatures en energiebesparende tips. Het bericht Nieuwsbrief december 2021 verscheen eerst op Stichting Duurzame Vecht. Bacteriën die plastic eten passen zich aan vervuiling aan Locaties die sterker vervuild zijn met microplastics bevatten meer bacteriën die
Lees verder

Gemeenteraad stemt in met Transitievisie Warmte
Gemeenteraad stemt in met Transitievisie Warmte De gemeenteraad heeft op 14 december de Transitievisie Warmte vastgesteld die aangeeft hoe de gemeente Hoeksche Waard in... Het bericht Gemeenteraad stemt in met Transitievisie Warmte verscheen eerst op HoekscheWaardDuurzaam | om. Nieuwsbrief kerst 2021
Lees verder

In Amsterdam, a community of floating homes shows the world how to live alongside nature
In Amsterdam, a community of floating homes shows the world how to live alongside nature Een uitgebreid artikel over Schoonschip in de Washington Post-serie Climate Visionaries: 'Climate Visionaries highlights brilliant people around the world who are working to find climate solutions'. Journalist Shira Rubin bezocht onze wijk in oktober '
Lees verder

Smart Storage Magazine met kerstreces: de 10 meestgelezen artikelen van 2021
Smart Storage Magazine met kerstreces: de 10 meestgelezen artikelen van 2021 In de komende weken – tot en met 2 januari 2022 – vindt er op de weblog van Smart Storage Magazine verminderde berichtgeving plaats in verband met het kerstreces. Wilt u toch nog genieten van het nieuws? 'Onderschatting belang O&M risico voor
Lees verder

Stolp
Stolp Verduurzamen Westfriese stolp, anno 1864 In de vorige nieuwsbrief is de stolpboerderij van de familie Van Kampen geïntroduceerd. De foto uit 1957 geeft een indruk [ ... ] Vierde keer op rij de allergroenste energieleverancier in de stroomranking Consumentenbond Yes, voor het vierde jaar op rij staan we op nummer 1
Lees verder