Doorgaan naar hoofdcontent

Vanaf het Dakterras: Adeus

Vanaf het Dakterras: Adeus
De afgelopen vier jaar (waar blijft de tijd?!) schreven we met veel plezier maar liefst 46 blogs (inclusief deze laatste) voor Saudades de Portugal. Dit is ons laatste gastblog en we geven het stokje met veel plezier weer door aan een volgende gastblogger! Het schrijven van deze blogs heeft ons...


Weekly epidemiological update: Omicron variant of concern (VOC) – week 50 (data as of 19 December 2021)
As of 19 December and since 16 December 2021, 1 533 additional SARS-CoV-2 Omicron variant of concern (VOC) cases have been confirmed in the European Union and European Economic Area (EU/EEA), contributing to an overall total of 4 691 confirmed cases so far. Countries and territories outside of the...


Methods for the detection and characterisation of SARS-CoV-2 variants - first update
This technical report provides guidance to laboratories, microbiology experts and relevant stakeholders in making decisions on establishing or scaling up capability and capacity to detect and identify circulating SARS-CoV-2 variants. It will also facilitate decision-making on the appropriate...


Actueel nieuws in jouw mailbox ontvangen?
Direct het hele artikel lezen? Meld je aan voor de nieuwsbrief.