Doorgaan naar hoofdcontent

The Netherlands as a model Green City for China

 
The Netherlands as a model Green City for China
"China is rapidly urbanizing, by 2030 there will be more than 1 billion urban consumers…' To compare statistics, the Netherlands' largest city Amsterdam has a population of one million, while China's biggest cities are pushing towards 30 million. In other words, in terms of sheer size, there may not be a lot of overlap. But did you know that the Netherlands is 93% urbanized? In our new 'Feeding &...
Lees verder

Nederland richt zich op veiligheid, migratie en mensenrechten in versterking ambassadenetwerk
Nederland krijgt een nieuwe ambassade in Jerevan (Armenië). Ook worden Niamey (Niger) en Ouagadougou (Burkina Faso) opgewaardeerd tot volwaardige ambassades. Dat gebeurt om beter voorbereid te zijn op migratiestromen en het hoofd te kunnen bieden aan terrorisme en mensenrechtenschendingen. Dat schrijft minister Blok van Buitenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer.
Lees verder

The Future of Dairy
A memorandum of understanding was signed between representatives from the Dutch and Sri Lankan dairy sector. The parties, representing both educational and commercial actors, committed to developing a private dairy training center that will prepare graduates with the newest techniques and knowledge in dairy. Ambassador Gonggrijp was there to grace the occassion and had a few words to say about...
Lees verder

Actueel nieuws in jouw mailbox ontvangen?
Direct het hele artikel lezen? Meld je aan voor de nieuwsbrief
Lees verder