Doorgaan naar hoofdcontent

Spain: Update on animal welfare national legislation

 


 
Spain: Update on animal welfare national legislation
The debate on the living conditions of animals has taken hold in Spanish society, calling into question the measures taken so far. The government and livestock sectors are reacting.  A new law on animal protection and animal rights related to pets was sent to Parliament. The recent mandatory implementation of surveillance cameras in slaughterhouses is also getting a lot of media attention.
  
Nederlandse Vereniging @nederlandseverenigingsheffield
Here's our calendar for the rest of the month
  
Embassy of the Netherlands in Sweden @DutchEmbassySweden
Budget Day (or Prinsjesdag) is the third Tuesday in September and marks the state opening of parliament. Budget Day is renowned as a celebration of Dutch democracy. On this day the budget and plans of the Dutch government are presented to parliament. Parliament's right to decide on the government's budget is one of the most important and fundamental...
  
Vooruitzichten voor de Spaanse huizenmarkt 2022 - 2023
Experts voorspellen volgens vastgoedportaal Idealista.com een zware herfst. Hoewel de onroerendgoedsector weerstand biedt, is deze altijd onderhevig aan verschillende economische veranderingen. We kijken ook nog naar een paar andere prognoses.
  
De DBRT gaat naar de Beurs!
SIX, Pfingstweidstrasse 110, 8005 Zürich
 

Actueel nieuws in jouw mailbox ontvangen?
Direct het hele artikel lezen? Meld je aan voor de nieuwsbrief
Lees verder